Rzeka, która łączy

fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik
Wyjazdowe posiedzenie  Komisji Rozwoju i Zagospodarowania Przestrzennego województw Śląskiego i Opolskiego odbyło się w minioną środę na…Odrze

Wszystko po to, aby zaopiniować projekt uchwały Sejmiku Województwa Śląskiego w sprawie przyjęcia deklaracji odrzańskiej dotyczącej rozwoju współpracy pomiędzy województwami śląskim i opolskim. Projekt zaopiniowano jednogłośnie pozytywnie.

Współpraca obu województw ma na celu opracowanie dokumentu strategicznego służącego wykreowaniu nowego produktu turystycznego- szlaku wodnego i rowerowego wzdłuż rzeki Odry i Kanału Gliwickiego na terenie obydwóch województw.

„Odra jest gotowym produktem turystycznym. Ma swój ekosystem i bogate zabytki techniki. Wierzę w to, że wszyscy powinniśmy się zwracać do rzeki, a ona nam za to odpłaci” - podkreślił Henryk Mercik, członek Zarządu Województwa Śląskiego. Sejmik Województwa Śląskiego przyjął rezolucję ustanawiającą rok 2018 Rokiem Odry - Rzeki Pozytywnej Energii. Uchwała podkreśla wyjątkowy charakter rzeki i jej dorzecza. Współpraca z województwem opolskim ma przywrócić świadomość mieszkańców na temat doliny rzeki Odry, która obfituje w miejsca cenne przyrodniczo oraz liczne świadectwa dziedzictwa kulturowego i historycznego.

„W województwie opolskim Odra od ponad 20 lat kojarzyła się negatywnie i przywoływała klęskę powodzi. W tym czasie mocno zabiegaliśmy o zmienne jej wizerunku i możemy powiedzieć, że od kilku lat charakter Odry zostaje odczarowywany, a jej potencjał wykorzystywany. Odra jest naszym wspólnym dobrem, które łączy”, zaznacza Szymon Ogłaza, członek Zarządu Województwa Opolskiego.

Rozwój turystyki odrzańskiej ma prowadzić także do kreowania mody na zwracanie się ku rzece oraz przywrócenie Odrze znaczenia jako międzynarodowego szlaku wodnego w zgodzie z zasadą zrównoważonego rozwoju.

„Walczymy o to, aby Odra stała się społecznie akceptowalna, aby wytworzyła się kultura rzeki. Odrę trzeba i należy rozumieć, a nie bać się jej, musimy poznać jej znaczenie w regionie i potencjał, tak aby nam służył”, uważa dr Aleksander Wolski, Dziekan Wydziału Zamiejscowego GWSH w Żorach. Jego zdaniem będzie to impuls rozwojowy, który otworzy nowe szanse dla regionu.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik fot. BP Joanna Wójcik