Obudzić potencjał Odry

Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka
Konferencja prasowa na pokładzie zabytkowego statku Fokstrot po Kanale Gliwickim zainaugurowała obchody Roku Odry – Rzeki Pozytywnej Energii w regionie

W trakcie konferencji, w której uczestniczył członek Zarządu Województwa Śląskiego Henryk Mercik, przedstawiono informacje o wydarzeniach przewidzianych w związku z podjęciem przez Sejmik Województwa Śląskiego rezolucji o ogłoszeniu roku 2018 Rokiem Odry.

„Jestem fanem Odry i wierzę w potencjał tej rzeki, ale to od nas zależy, czy szansę jaką jest jej posiadanie będziemy umieli wykorzystać. Odra jest kręgosłupem zachodniej części Polski i wodnym kręgosłupem Śląska, to element naszego dziedzictwa materialnego i niematerialnego. To również znakomity i gotowy produkt turystyczny, o czym świadczyć może właśnie forma tego spotkania” – mówił w trakcie konferencji Henryk Mercik.

Podczas rejsu omówiono również potencjał tej rzeki w kontekście jej wykorzystania gospodarczego i turystycznego, choćby w odniesieniu do zbliżającej się Industriady, czyli święta Szlaku Zabytków Techniki. „Odra ma ogromny potencjał turystyczny, ale od lat nie potrafimy z niego korzystać. Tu wiele zależy od samorządowców i cieszę się, że samorządowcy województw odrzańskich powoli to dostrzegają, czego efektem jest właśnie wspólne ogłoszenie roku 2018 Rokiem Odry. Chcielibyśmy, żeby ludzie nie traktowali rzeki jako zagrożenia, choćby przed powodzią, ale żeby nastąpił zwrot ku rzece, tak jak to się dzieje np. we Wrocławiu” – dodał Henryk Mercik.

Największym atutem Odry jest wreszcie potencjał gospodarczy, a celem ustanowionego roku uświadomienie społeczeństwa o szansach rozwojowych wynikających z położenia województwa śląskiego nad Odrą i jej dopływami. „Odra była drogą transportową, a transport rzeczny jest według mnie najbardziej ekonomiczną i ekologiczną jego formą, szczególnie w odniesieniu do dóbr wielkogabarytowych. Ten kto ma rzekę, ten ma drogę. Chcemy, żeby Odra wróciła jako element naszej gospodarki i jedno z jej kół zamachowych” – podsumował Henryk Mercik.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka Foto: BP Witold Trólka

Załączniki
Rok 2018: Rokiem Odry — Rzeki Pozytywnej Energii [PDF 81,4kB]

Filmy