Nietypowe wakacje nad Odrą

fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys
Zaprasza Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

Muzeum Górnośląskie dołączyło do inicjatywy Sejmiku Województwa Śląskiego ustanowienia roku 2018 „Rokiem Odry – Rzeki Pozytywnej Energii”, pokazującej Odrę jako rzekę wielkich szans i atut regionu, a także podkreślającej jej wyjątkowy charakter i jej dorzecza. Odra, stając się bohaterką 2018 roku, uświadamia, że to rzeka współpracy i rozwoju, rzeka, która łączy, fascynuje i inspiruje. Czas, żeby wydobyć z niej to, co najlepsze, bo wiele z odrzańskich perełek wciąż czeka na odkrycie. „Rok Odry – Rzeki Pozytywnej Energii” to również część Samorządowego Roku Rzeki Odry, w który zaangażowane są samorządy województw nadodrzańskich – poza województwem śląskim także województwa: opolskie, dolnośląskie, lubuskie i zachodniopomorskie. 

Odra od zarania dziejów była sprzymierzeńcem człowieka: tworzyła ważny szlak komunikacyjny i transportowy, stanowiła oś rozwoju gospodarczego i naturalną barierę obronną oraz dostarczała pożywienia. To w jej dolinach ścierały się kultury słowiańskie i germańskie – niegdyś zwaśnione, dziś żyjące we wspólnocie. I choć jej znaczenie i funkcje przez wieki ulegały przeobrażeniom, odegrała ona w dziejach Polski i krajów ościennych niebagatelną rolę, odmienną z racji swojego geopolitycznego położenia niż Wisła. 

Co o Odrze wiemy dziś? Na te i inne pytania padną odpowiedzi w czasie wakacyjnego cyklu spotkań dla dorosłych i warsztatów dla najmłodszych. W tym celu nie trzeba wybierać się w daleką podróż do najbliższego kanału łączącego Gliwice z rzeką – wystarczy odwiedzić Muzeum Górnośląskie w Bytomiu. W lipcu i sierpniu przestrzeń pod kolumnadą budynku na pl. Jana III Sobieskiego 2 zmienia się w rozlewisko rzeki Odry. Dzięki specjalnie przygotowanym zadaniom można wziąć udział w rodzinnej zabawie i poznać walory przyrodniczo-turystyczne i historyczne rzeki, by potem odpocząć w iście letnim otoczeniu na specjalnie przygotowanych leżakach. 

Spotkania o Odrze w wakacyjnym klimacie to również propozycje dla dorosłych. W ich trakcie organizatorzy opowiedzą o turystyczno-rekreacyjnej roli rzeki, bo turystyka odrzańska to olbrzymi potencjał dziedzictwa historycznego, kulturalnego i przyrodniczego. Poruszą też zagadnienia przyrodnicze i ekologiczne, przypominając, że dolina rzeki Odry to liczne miejsca cenne przyrodniczo, również chronione jako rezerwaty przyrody czy obszary sieci Natura 2000. Zwrócą uwagę na malowniczość krajobrazu będącego natchnieniem dla artystów.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys

Załączniki
Wakacje nad Odrą w Muzeum Górnośląskim – harmonogram [PDF 259,3kB]