Co z tą Odrą?

fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys
Spotkanie z cyklu „Śląsk w kontekście” w ramach projektu „Wakacje nad Odrą w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Za nami kolejne spotkanie z rzeką w tle. W czwartek 2 sierpnia gościem Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu była Ewa Owczarek-Nowak, zastępca dyrektora Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego. Uczestnicy spotkania wspólnie zastanawiali się, co z tą Odrą: jak zmienił się obraz Odry, w jaki sposób człowiek wpływa na rzekę i jak ona sama modyfikuje bieg historii ludzi mieszkających w jej dorzeczu. Rozmawiano o wielkich szansach, jakie niesie – o jej rekreacyjnej i transportowej roli, a także o blisko tysiąckilometrowej drodze rowerowej biegnącej wzdłuż jej brzegów.

Przez wiele lat Odra stanowiła bacznie strzeżoną granicę izolującą państwa nad nią leżące i utrudniającą rozwój funkcji turystyczno-rekreacyjnych rzeki. Dziś ten obraz się zmienia. Miasta i gminy nadodrzańskie zintegrowały się wokół zagadnień związanych z Odrą. Powstają stowarzyszenia, organizowane są spływy flisackie, festyny, rekonstrukcje historyczno-obyczajowe odtwarzające dawne zwyczaje. Rzeka na powrót stała się przyjazna ludziom.

To już siódme spotkanie, część projektu „Wakacje nad Odrą w Muzeum” – cyklu spotkań dla dorosłych i warsztatów dla najmłodszych. Dodatkowo w lipcu i sierpniu przestrzeń pod kolumnadą budynku na pl. Jana III Sobieskiego 2 w Bytomiu zamieniła się w rozlewisko rzeki Odry. Dzięki specjalnie przygotowanym zadaniom można wziąć udział w rodzinnej zabawie i poznać walory przyrodniczo-turystyczne i historyczne rzeki, by potem odpocząć w iście letnim otoczeniu na specjalnie przygotowanych leżakach. Spotkania o Odrze w wakacyjnym klimacie to również propozycje dla dorosłych. A w ich trakcie podyskutować można o turystyczno-rekreacyjnej roli rzeki, bo turystyka odrzańska to olbrzymi potencjał dziedzictwa historycznego, kulturalnego i przyrodniczego. Poruszane są też zagadnienia przyrodnicze i ekologiczne, przypominając, że dolina rzeki Odry to liczne miejsca cenne przyrodniczo, również chronione jako rezerwaty przyrody czy obszary sieci Natura 2000. Należy też wspomnieć o malowniczości krajobrazu, będącego natchnieniem dla artystów.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys fot. Witalis Szołtys

Filmy