Odra gotowa do Pływadeł

fot. Ewa Owczarek-Nowak fot. Ewa Owczarek-Nowak
W sobotę 2 czerwca organizatorzy tradycyjnego spływu nietypowych jednostek pływających „Pływadło 2018” przeprowadziło próbny spływ rzeką Odrą z Raciborza do Kędzierzyna- Koźla

Rejs ten stanowił część planu zabezpieczenia uczestników właściwego spływu. Umożliwił rozpoznanie odcinków trudniejszych do pokonania. Miejsca te będą pod szczególnym nadzorem obsługi, co poprawi bezpieczeństwo imprezy.

Górny odcinek Odry jest dość trudny do pokonania z uwagi na dynamicznie zmieniające się ukształtowanie dna. Zwłaszcza w okresie niskich stanów wód trzeba bardzo uważać na niespodziewanie pojawiające się wypłycenia, mielizny czy ukryte pod wodą przeszkody: kamienie, kłody powalonych drzew itp. Organizatorzy imprezy (Miasto Kędzierzyn–Koźle, Powiat kędzierzyńsko-kozielski, Miasto Racibórz oraz Stowarzyszenie „Rzeki dzielą – Odra łączy”) przed właściwym „Pływadłem” dokonali szczegółowego przeglądu trasy spływu. Zlokalizowane przeszkody zostaną opisane, a podczas imprezy dodatkowo zabezpieczone, tak aby wszystkie, nawet najbardziej nietypowe jednostki pływające, mogły je bezpiecznie pokonać.

Ważną częścią spotkania było również omówienie kwestii organizacyjnych – z roku na rok „Pływadła” cieszą się coraz większym powodzeniem i zyskują na prestiżu, a to sprawia, że organizacja imprezy wymaga więcej wysiłku.

W tym roku „Pływadło” zostało objęte honorowym patronatem Marszałka Województwa Śląskiego. To wydarzenie wpisuje się w uchwalony przez Sejmik Województwa „Rok Odry- rzeki pozytywnej energii”.

Tegoroczna, dziewiętnasta edycja Pływadła odbędzie się w dniach 16 – 17 czerwca. Otwarcie imprezy nastąpi w Raciborzu w sobotę o godz. 12.00. Zakończenie imprezy planuje się na niedzielę w Kędzierzynie- Koźlu ok. godz. 15.00, po dopłynięciu pływadeł do celu. W tym roku impreza ma wyjątkowy charakter. Z uwagi na przypadającą w 2018 roku setną rocznicę odzyskania niepodległości spływ odbędzie się pod hasłem:

  • „Raduje się serce - raduje się dusza.
  • Uczcić niepodległość Pływadło wyrusza"

Dodatkowe informacje oraz formularz rejestracyjny (dla chętnych do zbudowania własnego pływadła i wypróbowania go na spływie) dostępne są na stronie organizatora.

Galeria zdjęć
Po kliknięciu na obrazku zostanie otwarte okno modalne z dużą wersją obrazka. Możliwe będzie przeglądanie galerii kolejnych obrazków.
Korzystanie z galerii za pomocą skrótów klawiszowych:
  • Escape: zamyka galerie.
  • Spacja: uruchamia/zatrzymuje automatyczny slaidshow (play/pause).
  • Lewa strzałka: poprzedni slaid.
  • Prawa strzałka: następny slaid.
fot. Ewa Owczarek-Nowak fot. Ewa Owczarek-Nowak fot. Ewa Owczarek-Nowak

Załączniki
Plakat imprezy [PDF 13,7MB]